• רדיו שקוף

מרכז שקוף, מבוא חורון טל. 08-9739000 דוא”ל shackuf@gmail.com

> מאמרים > חבר, אתה חסר!

חבר, אתה חסר!

הרב ישראל אסולין | ב׳ בניסן ה׳תשע״ז

שלוש נקודות.

שלושה עקרונות, עליהם ביסס רבי נחמן את עבודת האדם: נקודת הצדיק, נקודת ההתבודדות ונקודת החבר.

איכשהו, ברור לנו שצריך קשר לצדיק, אפילו מובן למה כל כך נחוץ להתבודד, אבל חבר?! מה נסגר?! ולמנות את זה בתור המרכיב השלישי לעבודה כולה?! על מה ולמה? ואיך בכלל עושים את זה?

כן, חבר – זה בדיוק מה שחסר לך!

“צריך כל אדם לדבר עם חברו ביראת שמים” (ליקו”מ, תורה לד).

כשאין לך חבר טוב אמיתי – עבודת השם שלך נגרעת, חסר בה משהו מאוד מהותי. זה לא חייב להיות דווקא דברי תורה ונושאים של קדושה, זה בהחלט יכול להיות גם דברי חול. אבל אופי הקשר צריך להיות “ביראת שמים”, כלומר מתוך עין טובה, אמון, אהבה וכבוד הדדי.

ומהי ההגדרה של ‘חבר טוב אמיתי’?

חבר טוב אמיתי הוא אחד, שכל כך אוהב אותי, כל כך מאמין בי, כל כך רוצה בטובתי, עד שאם הוא רואה שאני טועה באיזה עניין הוא יבוא אלי מתוך אהבה גמורה ויאיר את עיני. ואני כל כך אאמין באהבתו עד שאקבל באהבה גמורה את תוכחתו.

בשביל זה יש חברים…

“העיקר לבקש ולחפש אחר הרבי האמתי וחבר אמיתי בבחינת ‘עשה לך רב וקנה לך חבר’, שיורהו וילמדהו שיתחיל ממקום שיתחיל מאיזה נקודה מכל המבואר לעיל ואז בוודאי יזכה לאחרית טוב” (ליקו”ה, ראש השנה, ו). “שיהיה לו דיבוק חברים הבדוקים לו לפי שכלו שרוצים רק האמת, ורוצים בכל לבבם לפטור ממוקשי הרע דהיינו מתאוות, צביעות ושקרים” (רבי מנחם מנדל מויטפסק). “שכל העסקים שבעולם הכל בשביל בירור האמת… ובוודאי טובים שנים מן האחד, כי אי אפשר לברר האמת על ידי אחד לבדו” (ליקו”ה, שבועות, ב).

לא חברות אינטרסנטית. לא חברות מדומה. לא חברות שמבוססת על ריצוי והסתרה. לא חברות חונקת.

מי שחפץ בָּאמת, מי שרוצה להתנקות מהרע והשקר – יכול להיות חבר טוב. ומי שלא – לא! ולא במקרה כללו חז”ל בברכות השחר בכל בוקר בקשה מיוחדת להינצל מחבר רע.

אבל איפה מוצאים חברים כאלה?

חז”ל מונים את “דיבוק החברים” כאחד מקניני התורה ומלמדים: “קנה לך חבר”.

הווי אומר: אל תחכה שזה יקרה לך איך שהוא. אל תחשוב שיום אחד יגיע אדם עמוק ואוהב שיתן לך את כל ליבו.

לך ותחפש.

תאמין בזה, תבין שזה חיוני כמו החיים עצמם. תעבוד על זה, תתגעגע לזה, תתפלל על זה, תשתדל למען זה, תהיה מוכן לשלם על זה. תקנה את זה.

כן, חבר – זה בדיוק מה שחסר לך! לא חברות אינטרסנטית. לא חברות מדומה. לא חברות שמבוססת על ריצוי והסתרה. לא חברות חונקת. אלא, חבר טוב אמיתי! אבל איפה מוצאים חברים כאלה?

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.