• רדיו שקוף

מרכז שקוף, מבוא חורון טל. 08-9739000 דוא”ל shackuf@gmail.com

> מאמרים > חינוך ילדים

חינוך ילדים

הרב ישראל אסולין | כ״ט באדר ה׳תשע״ז

אחרי שאנחנו זוכים, ואנחנו מסונכרנים עם הבסיס הקריטי הזה אשר שמו הוא “גידול ילדים”, אנחנו יכולים לפנות, בעזרת השם יתברך, למשימה הבאה שלנו, המשימה של חינוך ילדים.

מה זה חינוך ילדים?

רק התחתנו, ילדים בעצמנו. ואז נולד לנו ילד, ונהיינו, פתאום, ברגע המום אחד, אבא ואמא. ועם כל הדאגה לטיטולים ולמטרנה, עם שיניים שבוקעות ומבקעות את הסביבה, אלפי דיווחים הסטריים בתינוקית חסרת פשר, והשאלה הגורלית הזאת – הוא בוכה כי הוא רעב או כי כואבת לו הבטן?…

נהיינו ממונים, מבעד לשני זוגות עיניים טרוטות המשוועות להשלים כמה שעות שינה, גם לחנך את הילד שלנו.

מבינים? לחנך!!

המילה הגדולה הזאת, הכבודה, הרת הגורל, התיישבה עכשיו על כתפינו. לחנך.

הצילו! איך מחנכים? מה עושים? איך עושים? מה זה אומר “ילד מחונך”, שה תמים עם פה סגור וידיים שלובות? מה כולל התפקיד של “לחנך”? ומי אני בכל העסק הזה, מיסטר מחנך?

אנחנו יודעים שאנחנו צריכים לחנך. אנחנו רוצים לחנך. אבל אנחנו לא יודעים מה זה אומר. מרוב בהלה מגודל העומס והאחריות, אנחנו ממהרים לעשות שרירים ופרצוף של גדולים. כן, אני אבא, עם קול חזק כזה, ומחנך… בהחלט. מי צועק כאן בין שתיים לארבע?!…

מה ההגדרה של מצוות חינוך?

תשכחו מכל מה שחשבתם עד עכשיו ותקשיבו טוב להגדרה: חינוך זה הקניית כלים שיוצרים באדם רצון לבחור בתענוג רוחני.

מה זאת אומרת?

התכלית של החיים כאן, לא רק של חיי ילדינו אלא גם של חיינו אנו, זה להתענג על השם. בשביל זה נבראנו. בשביל זה נברא כל העולם.

יש לנו בעולם הזה, כל מיני סוגים של תענוגות שאנחנו מכירים היטב. ויש גם דבר כזה שנקרא “להתענג על השם”. להתענג על השם זה ההנאה הזאת שאנחנו מרגישים כשהלב שלנו נפתח ומרגיש קרוב ומחובר לבורא עולם. זה ההתלהבות שתלמידי חכמים זוכים להרגיש כשהם שוקעים בעומקה של סוגיה. זה המתיקות שמתפשטת בנו כשאנחנו מצליחים להגיד “לא” למשולש עסיסי של פיצה.

זה תענוג רוחני.

ומה שאנחנו צריכים לעשות, זה לבחור בין התענוגות. מה אני יותר רוצה, שוקולד בפה או אור של התגברות?

תלוי. תלוי מה יותר טעים לי.

וזה המקום שלנו כמחנכים, ללמד את הילד להשיג הנאה מהדברים הנכונים, להביא אותו לרצות טוב רוחני. שהוא יבחר בזה. שזה מה שימשוך אותו.

ועל איך עושים את זה – בעזרת השם בהמשך.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.