יום ראשון א' תמוז התשע"ז
 
 


PDFהדפסהאימייל

להעיז לאהוב – ס' נ'

מה עושים אם פשוט "אין לי את זה"- אני לא יודע לאהוב אף אחד, גם לא את ילדי, לא מכיר מזה אהבה, ולא יודע איך זה נראה כשאוהבים"? שאלתי את היועצת החינוכית, שקיבלה אותי ואת אשתי לפגישה בנושא בעיות המשמעת, של אחד מילדינו...
יום חמישי י"ד טבת התשע"ז

 

 

האם אוכל אי פעם ללמוד לאהוב?

מה עושים אם פשוט "אין לי את זה"? שאלתי את היועצת החינוכית, שקיבלה אותי ואת אשתי לפגישה בנושא בעיות המשמעת, או משהו בסגנון, של אחד מילדינו, אי שם לפני שנים.

היא הביטה בי, ואמרה ש"אין דבר כזה". גם מה שלא קיבלנו מההורים, נוכל תמיד ללמוד.

"כן? איך בדיוק?" רציתי לשאול. אבל לא שאלתי. איזה אבא רוצה להודות שאין לו מושג מה זאת אהבה?!

המשכתי לחבק ולומר מילים טובות לילדי. אבל הכל היה חלול, ריק וכפוי.

רוצה לאהוב באמת, לא בכאילו, רוצה להרגיש מבפנים. "אבל אין לך את זה. לא קיבלת, ולא יהיה לך". עלו הקולות המוכרים. "מי שגדל ללא אהבה, אין לו שום סיכויים".

החיים המשיכו כך, בלעדי. בינתיים צברתי כעסים. זה מה שקורה כשמדחיקים, כשמשקרים.

כיסי ריקים, חדרי לבבי אטומים. אהבה זה עניין לתמימים, האמנתי במשך שנים.

קנאתי באלו שנולדו מוארים, מחובקים, שייכים, עם חום בלב, ברי המזל שנולדו במקום אוהב ובטוח.

אני ננטשתי בילדותי במערה חשוכה, קר לי בלב ואין לי שמחה. כאן נולדו לי ילדי, כאן גרה גם אשתי, במערה עם ילד, שהוא בעצם – אני.

הבוקר נפגשתי עם ילדי הקטן. תגיד, שאלתי, מה זו בשבילך אהבה? אולי אם אדע מה אתה מרגיש וחושב, אגלה שאני כן מסוגל להיות אוהב?

הוא הביט בי, ממקומו הקבוע, בפינה החשוכה, שקל מילותיו, ולבסוף אמר: "אהבה זה כיווץ, זו הרגשת השפלה, אהבה זה מה שאמא אומרת, כשהיא לא מכילה.אהבה זה כשרצתי לאבא לקבל חיבוק אוהב ובטוח ומגלה שידיו ריקות, ליבו כועס, כל הבטחותיו – מילים עפות ברוח".

דמעות ירדו לו כשדבר על אהבה. "אהבה זה מסוכן – זה מתכון לכאוב! השתגעתי להעיז שוב לאהוב?!"

החוויה הלכה וגדלה, מילאה את כל חלל המנהרה, הקשבתי, כאבתי, התפללתי לעזרה. "אנא, השם, קל מלא רחמים, עזור לי לעשות הפרדה, אהבה הרי שייכת לטובים, היא לא באמת מכאיבה. רחמיך, השם, ילמדוני מהו חסד טהור, למדני שישנה אהבה אין סופית בעולם, והיא זמינה, נוכחת, ומחבקת את כולם, עטופה ברחמים, גם אם יש בה כאב כאולם. עזור לי להאמין בטוב, ואלמד להעיז שוב לאהוב"...

עוד באותו נושא

הרשם לניוזלטר צד ימין

הרשמה לווטצאפ ימין דף פנימי

הרשמה לסדנה ימיןיש לך שאלה?

שאל את הרב

שם:


אימייל:


בחר רב :

כותרת השאלה :

תיאור :

בחר קטגוריה :