יום ראשון ג' סיון התשע"ז
 
 


PDFהדפסהאימייל

סובלים מפחדים וחרדות? / ר' פרייס

קרה לך פעם שחווית פחד?
פחד לעמוד מול דמות סמכותית, להופיע על במה, להתחתן, לעבור דירה, לעלות למטוס, להיכנס למעלית, להחליף מקום עבודה, להיפרד ממישהו קרוב או, חלילה, למות?
קבל: מתכון מנצח לחיים מאוזנים
יום שישי ט"ז אייר התשע"ז

 

 

 

 

 

 

קרה לך פעם שחווית פחד?

פחד לעמוד מול דמות סמכותית, להופיע על במה, להתחתן, לעבור דירה, לעלות למטוס, להיכנס למעלית, להחליף מקום עבודה, להיפרד ממישהו קרוב או, חלילה, למות?

אם כן כדאי לך להציץ בצוואה קצרה ועתיקת יומין, שנמסרה לפני כשלוש מאות שנה לישראל הקטן על ידי אביו, בהיותו בן חמש בלבד: "בני, אל תירא מאף אחד ומשום דבר בעולם, רק מפני השם בלבד. תאהב בכל מעמקי לבבך ובכל להט נשמתך כל יהודי בלי שום הבדל, מי שלא יהיה ואיך שלא יהיה".

בהוראה מתומצתת זו, מסר האב לבנו יחידו את המתכון המנצח לחיים מאוזנים – שימוש נכון בשתי תכונות נפש, הנראות במבט ראשון כמנוגדות, אך בעומק, משלימות זו את זו בדיוק נפלא: יראה ואהבה.

ישראל הקטן, שנותר יתום מאב ואם, גדל תחת כנפי השכינה לאורה של צוואה זו. הוא הסתובב לבדו ביערות החשוכים, בין אריות ודובים ושאר מזיקים, כששפתיו ממלמלות תפילה להשם ולבו מלא ביראת הרוממות. כל פחדיו היו קודש להשם לבדו, ולבו היה נקי מפחד מפני המציאות החיצונית. הוא התפתח והתעלה בעבודת השם, עד שזכה להאיר את עיני כל העדה ביראת שמים ובאהבת ישראל.

כיצד זה נוגע אלינו? האם גם ביכולתנו ליישם צוואה זו בעידן המודרני, העמוס בלחצים מבית ומחוץ – טרור; אסונות טבע; מחלות קשות; איום גרעיני; בעיות כלכליות; קשיים בזוגיות; צער גידול בנים ובנות; וכהנה סיבות חיצוניות המעוררות חרדה קיומית ממש? איך אפשר בכלל לא לפחד מול המציאות המאיימת שבה אנחנו חיים???

אז בשביל להבין את זה, עלינו לרדת למרתפי הנפש וללמוד דרך עצות הצדיקים איך ניתן להשתחרר מאותו פחד נפול, עד שהיראה תעלה לשורשה, והלב יתמלא באהבת אמת וברצונות טובים:

"דַּע כִּייֵשׁ יִרְאוֹת נְפוּלוֹת, וְכָל הַיִּסּוּרִים וְהַדִּינִים שֶׁיֵּשׁ לָאָדָם כֻּלָּם הֵם מֵהַיִּרְאוֹת הַנְּפוּלוֹת, שֶׁנָּפְלוּ לְתוֹך זֶה הַדָּבָר שֶׁהוּא מִתְפַּחֵד וְיֵשׁ לוֹ יִסּוּרִים מִמֶּנּוּ... וְצָרִיך לְהַעֲלוֹת הַיִּרְאוֹת הַנְּפוּלוֹת לְשָׁרְשָׁם לִמְקוֹמָם וּמְקוֹם הַיִּרְאָה הִיא בַּלֵּב... מַה שֶּׁהָאָדָם שׁוֹפֵט וְדָן עַצְמוֹ עַל כָּל דָּבָר וְדָבָר שֶׁעוֹשֶׂה טֶרֶם שֶׁיָּדִינוּ אוֹתוֹ לְמַעְלָה' וְעַל יְדֵי מַה שֶּׁהוּא בְּעַצְמוֹ שׁוֹפֵט אֶת עַצְמוֹ נִצּוֹל מִדִּין שֶׁלְּמַעְלָה כִּי'כְּשֶׁיֵּשׁ דִּין לְמַטָּה אֵין דִּין לְמַעְלָה'" (ליקו"מ, תורה קנד).

רבי נחמן מגלה לנו, שתחושת הפחד היא הדרך של השם לדבר אתנו, ולשדר לנו: אתה לא בכיוון. בחרת בדרך הלא נכונה –שיקרת לאשתך; השפלת את ילדיך; פגעת בשכן...

הפחד עצמו אינו שלילי, ואין שום מטרה לחיות בהפקרות ללא כל פחד ויראה. אלא, שכאשר היראה מתלבשת בסיבות חיצוניות והופכת לחרדה ממשהו מוחשי כמו מחבלים, תאונות, הבוס, שיחה מהבנק... עלינו לדעת שמדובר בתירוץ חיצוני, המשמש כ'נורת אזהרה' לומר לנו שיראת השם שלנו לוקה בחסר. פחד כזה נקרא: 'יראה נפולה', ומתפקידו – לאותת על התרחקות מסוימת מהשם יתברך.

ומהי התרופה לכך?

משפט. בכל יום לעמוד מול השם למשפט, לדבר אתו, לספר לו על כל המצבים שבהם שיקרתי והייתי מנותק ולא אמתי.

רק לאחר שתודה על מקומך ועל ריחוקך מה', אחרי שתתחרט, שתסתכל לבושה בעיניים ותקבל על עצמך בכל יום מחדש להשתנות לכיוון הטוב – אזי יאיר בלבך אור האמת, ותזכה להרגיש קרבה טהורה להשם ואהבה ללא גבולות לכלל ישראל, "מי שלא יהיה ואיך שלא יהיה". 

עוד באותו נושא

הרשם לניוזלטר צד ימין

הרשמה לווטצאפ ימין דף פנימי

הרשמה לסדנה ימיןיש לך שאלה?

שאל את הרב

שם:


אימייל:


בחר רב :

כותרת השאלה :

תיאור :

בחר קטגוריה :