מרכז שקוף, מבוא חורון טל. 08-9739000 דוא”ל [email protected]

  • EN
> מאמרים > לך תחפש את החברים שלך

לך תחפש את החברים שלך

צבי יחזקאלי | י״ד באייר ה׳תשע״ט

[ad_slid
התחברות

בואו להתחבר

ולהתעדכן על ארועים בשקוף ולקבל
מידי שבוע ניוזלטר והעלון.אחד החלומות הקבועים שהיו לי בילדות, היה על חבורה.

להיות חלק מקבוצה של חברים, שהמכנה המשותף ביניהם הוא אהבה וחיבור אמיתי מהלב, שעוזרים אחד לשני ומכירים זה את נפשו של השני והכל בקשר של אהבה וברית כמו שילדים יודעים להבטיח ולתת את הלב.

המציאות החיצונית משכיחה מהאדם את חלומותיו.

לפעמים לוחש לך העולם תוך כדי התנהלותו המרתונית:

‘תשכח מזה, אתה תמים!

הטוב שחלמת עליו אינו בהישג יד.

חבורות יש רק בסרטים ובספרים.

אין כזאת אהבת אמת במציאות’.

לעיתים מאמין האדם לעולם ואומר: ‘וואלה, נכון. הכול רע כל כך ומלא אינטרסים, שבאמת אני סתם חולם או הוזה’.

אבל זו הטעות הגדולה שלנו. אנחנו מאמינים לעולם ולטבע, בזמן שהיכולת האמיתית של יהודי היא מעל הטבע. זה באמת-באמת קיים, זה בהישג יד!

התשובה קשורה לרבי שמעון, ולצדיק בכלל. הרמז הראשון ניתן בל”ג בעומר.

מה משותף לכל כך הרבה אלפים, שעולים על קברו של רבי שמעון בר יוחאי במירון? אני תמיד שואל את עצמי. הרי אין אירוע דומה  לזה בכל חיינו העכשוויים? גם אם נסתכל על זה כמו על טרנד או איזה עניין אופנתי, אין לזה הסבר. ואם אין לזה הסבר הגיוני אז זה כבר יכול להיות קשור לחלומות שלנו, שהם מעל לטבעו של העולם.

סוד התורה, שגילה רבי שמעון, קיבץ סביבו את אותם חולמים שבוודאי אמרו משפט כזה פעם: ‘ידעתי שאני לא סתם הוזה ויש כזאת מציאות’. והנה בא רבי שמעון וגילה אותו לחבורה שלו אז במערה, ולנו עד היום. יש! יש מציאות אלוקית! יש תכנות מדוייק לבריאה, והקדוש ברוך הוא מכניס אותך לחבורה, שמחזיקה את הסוד הזה.

כשתחשף לסוד, אתה תהיה שמח כל כך, שלא יהיה אכפת לך להידחף עם עוד אלפים ביום אחד במירון. למה? כי אתה שמח ומרגיש חלק מהחבורה. האור של התורה מתוק כמו סוד עצום, שהוא בעצם גלוי וסמוי. הוא ישנו ואיננו. לך נשאר רק להחליט לאיזה צד של העולם להאמין. האם לעולם, שרק לפני מאה וקצת שנים החל להתקדם, או לאמת עתיקה בת אלפי שנים, שמחזיקה את החבורה עד היום?

התורה גורמת לי לא רק להאמין שיש טוב בעולם והוא אפשרי. אלא להאמין גם שיש חברוּת. נכון שהיו חבורות במהלך החיים בבית הספר, בתנועה, בצבא ובשאר המסגרות, אבל למרות הרצון זה לא שרד, וכשהתבגרנו כבר השתכנענו שזה לא אפשרי. אבל רבינו בזמננו כמו רבי שמעון בזמנו, הוא הצדיק, שבא ואומר לך: זה אפשרי! גם חברוּת! כן, חבר אמיתי זה לא רק עניין לשעות הפנאי. זה דבר הכרחי לעבודת השם.

רבי נחמן אומר, שאדם צריך שיהיה לו בכל יום משוּלש עם שלוש נקודות: צדיק, חבר והקדוש ברוך הוא.

הקדוש ברוך הוא, בתרגום פשוט, זה אומר התבודדות. הקשר עם השם, תגלה לו את הסודות שלך ואז הוא יגלה לך את הסוד שאתה צריך בדרך להתקרב אליו.

הסוד קיים גם בקשר עם צדיק. הוא מוליך אותנו כאן על האדמה. מה שנסתיר ממנו – נפסיד את הפתרון שלו. מה שלא ניישם מהעצות שלו נפסיד את התנאי להשתייך לחבורה.

הנקודה השלישית היא החבר. בגובה העיניים שלי. מראָה של מעשַי. שיקוף של המציאות הפנימית שלי בדמות שעומדת לידי. כביכול דמות אחרת, אבל מחוברת אלי כל כך. זה רק עניין של החלטה. החבר הזה, שמחובר ללב שלי, עוזר לי לגלות ולהתקדם עם שתי הנקודות האחרות. אדם שקרוב אלי ומקדם אותי, למרות שהוא מכיר את כל המגרעות שלי, והופך אותי להיות טוב יותר. ‘חבר’ זה כולל גם את אשתי, שאיתה הקמתי חבורה הנקראת ‘משפחה’.

נקודת החבר, לעיתים, קשה מאוד להשגה, אולי יותר מכל שאר הנקודות במשוּלש.

כשנשאל רבי נחמן ‘מה נעשה אחר הסתלקות הצדיק לעולמו?’ אמר להם: “תחזיקו עצמכם יחד, ורק אז תהיו אנשים כשרים”. זה מסר עצום, שמחזיר את החלומות ברגע אחד.

חברים או משפחה – זו לא העדפה חברתית, זו האוניה היחידה שבעזרתה אתה  שט בעולם הזה אל היעד שלך. עמוס בתורה ובחברים. הצדיק מחזיק את הסוד של התורה ואת סוד החבורה. כל אחד מחזיק את השני, לא עוזבים אף אחד. אף יהודי לא לבד. הוא חלק מחבורה אחת גדולה, שנקראת עם ישראל, שעולה לרגל למירון וכואבת כל פגיעה בכל אחד מאיתנו. ככה זה; אנחנו מחוברים בלב, גם כשבתוך כל החבורה הגדולה יש חבורות קטנות, כל אחד במקומו הוא והנקודה של ליבו שמחברת אותו.

זה הזמן שכל אחד מאיתנו יחפש את החבורה שלו. יחזיק עצמו יחד עם אשתו, חבריו ילדיו. הם חלק מההצלחה שלנו.

רבי שמעון, רבי נחמן וכל הצדיקים גילו לנו את הסוד: ‘אל תאמינו לבדידות! תאמינו לחלום הילדות! יש חבורה, והיא מחכה לכם’…

ומאז שגיליתי את הסוד הזה, אז כשהעולם בחוץ אומר לי ‘לך תחפש את החברים שלך’ – אני לא נעלב, אלא מתחזק בדרך לחלום.

 

 

אחד החלומות הקבועים שהיו לי בילדות, היה על חבורה.

להיות חלק מקבוצה של חברים, שהמכנה המשותף ביניהם הוא אהבה וחיבור אמיתי מהלב, שעוזרים אחד לשני ומכירים זה את נפשו של השני והכל בקשר של אהבה וברית כמו שילדים יודעים להבטיח ולתת את הלב...

ומאז שגיליתי את הסוד הזה, אז כשהעולם בחוץ אומר לי 'לך תחפש את החברים שלך' – אני לא נעלב, אלא מתחזק בדרך לחלום.

תגובות | 2

האימייל לא יוצג באתר.

מאמר מעורר מאוד לנקודה שכמעט ולא מדברים עליה! סוף סוף קיבלתי הסבר במילים פשוטות ונוגעות ללב למה צריך את נקודת החבר והחזרת את התקווה שאין להתייאש מזה.
תודה רבה!!

עדיאל

תודה!!!!!

ר

התחברות

בואו להתחבר

ולהתעדכן על ארועים בשקוף ולקבל
מידי שבוע ניוזלטר והעלון.