מרכז שקוף, מבוא חורון טל. 08-9739000 דוא”ל [email protected]

  • EN
> מאמרים > בזמן קדוש זה, בלילה מסוגל זה, תתעורר, תפסיק לישון את חייך

בזמן קדוש זה, בלילה מסוגל זה, תתעורר, תפסיק לישון את חייך

הרב נעם שרעבי | ג׳ בסיון ה׳תשע״ט

[ad_slid
התחברות

בואו להתחבר

ולהתעדכן על ארועים בשקוף ולקבל
מידי שבוע ניוזלטר והעלון.שני סוגי אנשים בעולם – אנשים ערים וכאלה שישנים.

יש כאלה, שבלי עינים עצומות, בלי חלומות פז ובלי אחד חלקי שישים מהמוות; בלי כל זה… נראים ערים לחלוטין, מפוכחים, מתהלכים ועמוסים פעילות; ובכל זאת הם י-ש-נ-י-ם! מנומנמים בקשר הזוגי, רדומים בחיי ילדיהם, ישנים בתפילות ובתורה. מעורפלים. מנותקים. לא נוכחים בשום מקום. ריקים מטעם החיים ומניגונו של הלב… ישנים…

האנשים הערים, לעומתם, לא נמדדים בפעילות הפיזית שלהם, אלא בעירנות הפנימית, בחיות, בלבביות שלהם… בחיי המשפחה, בזוגיות, בעבודת השם, בהגשמת מטרותיהם, בקשרים החברתיים – בכל אלו, הם מחוברים, בוחרים, נמצאים, נוכחים.

אדם ער, במילים פשוטות, הוא אדם שיש לו רצון! שכואבת לו הבטן מרוב תשוקה לחיים. שמשתוקק ונכסף לאינטראקציה עם אשתו וילדיו. שחש עלול להשתגע מרוב חיפוש אחר האמת והבחירה בטוב.

הוא מקשיב לא רק עם האזניים, אלא בעיקר עם הלב!

בליבו יש אש של תפילה תמידית לקרבת השם, ‘איש אשר רוח בו’. הוא חי חיים מלאים, חש מימוש עמוק ואמיתי של שליחותו בעולם הזה ומתענג מכל קיום טהור של חיבור רגשי.

אדם ער הוא אדם חי!

האדם הישן הוא בעצם אדם מיואש, זה שויתר על חלומותיו, על הרצון הפשוט לקשר אמיתי ועמוק…

ליבו קהה ואטום מעצבות ומחסימה, כתוצאה מאלפי ניסיונות כושלים לקשר שנדחו פעם אחר פעם, עד שלבסוף התקבלה אצלו החלטה, שעדיף להיות אדיש ועייף ונטול אכזבות מאשר לרצות ולצפות ולהיפגע…

תחת אטימותו הקהה של האדם הישן יש ילד. ילד פגוע, כואב ומושתק.

ילד, שנולד עירני, שמח ומלא תקווה לחיות את החיים במלא עוזם וחיותם! עם המון חלומות, עם תפילה בלב וניגונים מתוקים. ילד מתוק, חייכן וסקרן שרוצה לבלוע את העולם.

אך ילד זה נפגע פעם אחר פעם. התעלמו ממנו, פגעו בו, השפילו אותו… והוא נותר בודד ומאוכזב. הוא באמת רצה, אבל השתכנע שעדיף לא לרצות…

כל אחד יכול לזהות איפה הוא ישן וממה הוא צריך ורוצה להתעורר…

בחג מתן תורה – מגלים לנו חז”ל – יורדת מן השמים מדי שנה תורה אישית לליבו של כל יהודי. נוסחת התעוררות עבורו.

בא רבי נחמן מברסלב ואומר: “בשבועות עיקר העבודה הוא להיות ניעור!” (שיש”ק א, תקמ”ד) – דע לך, יהודי מתוק, כי בזמן הקדוש הזה, בלילה מסוגל זה, עיקר המיקוד שלך זה שתהיה ער. תתעורר! תפסיק לישון את חייך.

באת לעולם להיות ער ודלוק ובוער בכל תחום בחיים, בגשמיות וברוחניות. ולא רק ער לעצמך; ער על מנת לעורר אחרים.

בהר סיני כבר עמדנו מזמן, אבל בכל חג שבועות אנחנו יכולים וצריכים לקבל את התורה מחדש. לא במדבר, אלא בלב של כל אחד מאיתנו.

וכל עניינה של התורה הזאת – להעיר את האדם ואת העולם כולו מתרדמת החומר ולהדליק מחדש את הלב לחיבור רוחני עמוק וקדוש.

אז בואו נתעורר.

 

יש אנשים שנראים ערים לחלוטין, מפוכחים, מתהלכים ועמוסים פעילות; ובכל זאת הם י-ש-נ-י-ם! מנומנמים בקשר הזוגי, רדומים בחיי ילדיהם, ישנים בתפילות ובתורה. מעורפלים. מנותקים. לא נוכחים בשום מקום. ריקים מטעם החיים ומניגונו של הלב... ישנים...

בא רבי נחמן מברסלב ואומר: "בשבועות עיקר העבודה הוא להיות ניעור!" (שיש"ק א, תקמ"ד) – דע לך, יהודי מתוק, כי בזמן הקדוש הזה, בלילה מסוגל זה, עיקר המיקוד שלך זה שתהיה ער. תתעורר! תפסיק לישון את חייך.

תגובות | 6

האימייל לא יוצג באתר.

מעורר
חזק וברוך

אביעד

מנומנמים בקשר הזוגי, רדומים בחיי ילדיהם, ישנים בתפילות ובתורה. למה דבר ראשון זוגיות דבר שני ילדים ואז מגיע בתפלות ותורה. זוגיות זה התכלית פה?? בטח שחייבים שלום בית וכדומה אבל זה התכלית?? של שבועות??

עילום שם

נפלא!
הזכיר לי את דברי הרמב”ם (הל’ תשובה פ”ג ה”ד) “אַף עַל פִּי שֶׁתְּקִיעַת שׁוֹפָר בְּרֹאשׁ הַשָּׁנָה גְּזֵרַת הַכָּתוּב, רֶמֶז יֵשׁ בּוֹ, כְּלוֹמַר עוּרוּ יְשֵׁנִים מִשְּׁנַתְכֶם וְנִרְדָּמִים הָקִיצוּ מִתַּרְדֵּמַתְכֶם וְחַפְּשׂוּ בְּמַעֲשֵׂיכֶם וְחִזְרוּ בִּתְשׁוּבָה וְזִכְרוּ בּוֹרַאֲכֶם. אֵלּוּ הַשּׁוֹכְחִים אֶת הָאֱמֶת בְּהַבְלֵי הַזְּמַן וְשׁוֹגִים כָּל שְׁנָתָם בְּהֶבֶל וָרִיק אֲשֶׁר לֹא יוֹעִיל וְלֹא יַצִּיל, הַבִּיטוּ לְנַפְשׁוֹתֵיכֶם וְהֵיטִיבוּ דַּרְכֵיכֶם וּמַעַלְלֵיכֶם וְיַעֲזֹב כָּל אֶחָד מִכֶּם דַּרְכּוֹ הָרָעָה וּמַחֲשַׁבְתּוֹ אֲשֶׁר לֹא טוֹבָה”

חנן

תודה ,מחזק ומאיר..שנזכה

קרן

תודה רבה! מחזק את הטוב ונותן אור, כוח אמונה ותקווה.

בלבבי משכן אבנה

חזק וברוך תודה יפה מאוד
!!!!!!!!!

בדרך הצדיקים

התחברות

בואו להתחבר

ולהתעדכן על ארועים בשקוף ולקבל
מידי שבוע ניוזלטר והעלון.