מרכז שקוף, מבוא חורון טל. 08-9739000 דוא”ל [email protected]

  • EN
> מאמרים > הכוח להתהפך

הכוח להתהפך

צבי יחזקאלי | כ׳ בכסלו ה׳תש״פ

[ad_slid
התחברות

בואו להתחבר

ולהתעדכן על ארועים בשקוף ולקבל
מידי שבוע ניוזלטר והעלון. 

יש את המשפטים הללו שתמיד יהיו נכונים – אם כי לוקח זמן להבין ולהפנים אותם – למשל: “לא קם היהודי שהרוויח משקר, ולא קם היהודי שהפסיד מהאמת”. לפעמים לוקח חיים שלמים להבין את זה. זה נכון בדעת ובהבנה, אבל ניפול לשם שוב ושוב עד שלבסוף… יש מצב שנבין את הדבר לעומקו.

אבל ישנם מושגים שהם נכונים וברורים, גם אין לנו בהם שום הבנה שכלית. זו רק התנוצצות של ידיעה שמספיקה לקלוט את הכיוון. לדוגמא: האור של חנוכה, האור של פורים, האור של השבת. יש כיוון, אבל בכל פעם שאתה קולט קצת אור לנשמה, אתה מבין שהסיפור רק מתחיל והדרך עוד ארוכה.

מה יש בחנוכה שהוא שונה מכל החגים? שכולנו כל כך אוהבים אותו? זה השילוב הזה בין אור הנרות, החנוכייה שיורדת להאיר גם לילדים בני שנתיים, הנס שלוחש לך דרך האור שהכול – אבל ממש הכול – אפשרי. זה הסיפור שלנו כעם וכאדם, שיודע – ובעיקר ידע לפני אלפי שנים – מה הוא מחפש כאן בעולם.

תמיד חיפשנו את האור הזה, והדבר קיבל בעיקר ביטוי לאחר החורבן, כשהטומאה הגדולה של חכמי יוון הרחיבה את שליטתה בעולם. רצינו להדליק מנורה בטהרה, בלי ייאוש, ובעיקר כדי להתקרב לקדוש ברוך הוא. תראו איזה עם מכוּון מטרה אנחנו, שמדליק נרות מאז אותו נר קטן. נר קטן שמרים אותך מעל למציאות אל אותו נס שהיה וקורה כל רגע. אותו נס שאני מחפש עכשיו בחיים שלי. אותו מהפך קסום שיבוא פתאום. האור של חנוכה הוא האור שאומר לך: זה אפשרי. זה קרה כך תמיד, תידבק לסיפור של הנר ותבין שזה יכול להיות הסיפור שלך.

מה הסיפור של הנר?

הנר הקטן הוא העניין שלנו. תסתכלו סביב: באיזה נס אנחנו חיים. מה לא עברנו במאה השנים האחרונות: מלחמות וצרות שלא נראו כמותן מעולם, ובעיקר שממה רוחנית נוראה עד שהיה נראה חלילה שזהו, כך העם היהודי הולך לצורתו הסופית. והנה פתאום, בסייעתא דשמיא מופלאה בתוך הגלות, יש פריחה ושגשוג. ניסים גלויים למעלה מדרך הטבע ומעל הכול, כמו דובדבן מעל העוגה, עם ישראל חוזר בתשובה. תורה ויהדות בכל פינה. עם ישראל מחפש דעת, מחפש אור. מה זה? זה בדיוק הכוח של הנר.

רבי נתן מבאר בליקוטי הלכות (הלכות חנוכה א ע”פ תורה סב בליקוטי מוהר”ן) שבעצם כל העניין הוא בנר הראשון שעושה את העבודה עבור שאר הנרות. הוא הראשון ששובר את החושך. כי בנר השני גם הנר הראשון הולך איתי, וכן בנר השלישי, הנר הראשון הולך איתו. כל ההתחלות קשות, אומר רבי נחמן, “מחמת שהוא יוצא מֵהֵפֶךְ אֶל הֵפֶךְ”. שהרי כל התחלה היא התחלה של צד הפוך ממה שהייתי ברגע קודם. נכון שזה לא פשוט להפוך חושך לאור. בשביל זה צריך לא פחות מנס, אבל בחנוכה מתחיל השינוי. חנוכה זו ההארה של כל השנה, ממשיך רבי נחמן, אי אפשר להתחיל משהו טוב בלי מלחמה… ואחר כך הולך ומתקדש יותר והכול מקבל כוח מאותה התחלה.

וואו! יש רגע כזה שהוא הופך את הכול. זה רגע לא קל להשגה, אבל הוא אפשרי. זה לכולם – ולכל אחד מאיתנו.

בחושך שעברנו כולנו כעם בימים ההם, ובנפש בזמן הזה. יש רגע אחד שאתה בוחר ואומר: “זהו זה. אני מדליק נר!” באותו רגע אתה אומר: “אין לי מושג איך זה הולך להיות, אבל אני מקבל על עצמי להאמין שזה אפשרי”. זה הרגע שאתה מפסיק “לקנות” את המציאות של היצר הרע, ומתחיל להאמין שהטוב והנס הוא אפשרי, בימים ההם וגם בזמן הזה.

רק ליהודים יש את הדבר הזה בארגז הכלים האלוקי שלהם. זה העניין שלנו. אם אתה מסכים לקבל את האפשרות שיש מצב שהכול כאן מתהפך לטובה בן-רגע: החולה מבריא, האהבה מפציעה, הפרנסה פתאום נכנסת בשפע, ועוד ועוד. הדלקת את הנר הראשון שעושה את המהפך.

כאן, ב’שקוף’, אנחנו ב’חבורת הנר הראשון’. אנחנו רואים את האנשים שהפסיקו לקנות את הסחורה של היצר הרע והחליטו לעשות מהפך בעבודת הנפש ובריאותה למרות הקושי של ההתחלה, להדליק נר ראשון, ומאז הם מאירים ומזהירים. באחת-עשרה השנים האחרונות אנחנו רואים ב’שקוף’ מול עינינו אלפי אנשים מנצחים בקרב חייהם.

אכן, עוד לא קם היהודי שהפסיד מההחלטה הנחושה: “אני הולך לעשות מהפך בחיי. אני הולך להדליק נר ראשון של חנוכה בנשמתי.”

אם אתה מרגיש את זה בלב שלך, אז כל העם הזה נמצא כאן בקבוצה אחת. הנר הוא הסימון לשמיים שקניתי מנייה בסטרט-אפ של הנס הבא שלי. נס הוא מלשון ניסיון. הנר הוא בעצם הניסיון מהשמיים לראות אם אני ראוי לנס. “כשאדם בא לאיזה נסיון, ידע כשיעמוד בזה הנסיון, שהקדוש ברוך הוא יעשה לו נס” (ספר המדות ערך ישועה)

זהו ניסיון כמו אחד מני רבים שעובר היהודי כל יום. נס ו-יוון. אם אתה חזק מול יוון, אתה ראוי להדליק נר. הדלקת נר? עברת את השלב הקשה מחושך לאור.  המהפך בוצע. עכשיו אתה באזור האור בדרך להארה שלך. לנס הגדול שלך. יש עניין שנתהפך הכול לשביעות רצוננו, רק צריך להחזיק את ההתחלה הקשה וללכת עם הנר, והעיקר לזכור את זה גם ברגעים שהחושך נראה כל כך רציני וממשי: יש נר, ויש התחלה חדשה, ויש אפשרות להפוך הכול לטובה, מחנוכה ולאורך כל השנה.

יש רגע אחד שאתה בוחר ואומר: "זהו זה. אני מדליק נר!" זה הרגע שאתה מפסיק "לקנות" את המציאות של היצר הרע, ומתחיל להאמין שהטוב והנס הוא אפשרי - בימים ההם וגם בזמן הזה

אכן, עוד לא קם היהודי שהפסיד מההחלטה הנחושה: "אני הולך לעשות מהפך בחיי. אני הולך להדליק נר ראשון של חנוכה בנשמתי."

תגובות | 5

האימייל לא יוצג באתר.

צבי אתה אדם מיוחד, מאד יפה הכתבה, אשריך

איתן

פשוט מדויק ונכון
ממש נותן כח להביט אחורה ולראות כמה דרך עברנו כבר…….
מחזק!
תודה

יעלי

כאחד שנמצא בשקוף, אני מאוד מזדהה עם כל מילה. ממש אורות!!!

בערי

ממש עליית תדר עבורי עכשיו. איזה כיף שזכיתי לקרוא

ימית

אחד המאמרים

יהודה

התחברות

בואו להתחבר

ולהתעדכן על ארועים בשקוף ולקבל
מידי שבוע ניוזלטר והעלון.