מרכז שקוף, מבוא חורון טל. 08-9739000 דוא”ל [email protected]

  • EN
> מאמרים > העולם האמיתי

העולם האמיתי

צבי יחזקאלי | ג׳ בסיון ה׳תשע״ט

[ad_slid
התחברות

בואו להתחבר

ולהתעדכן על ארועים בשקוף ולקבל
מידי שבוע ניוזלטר והעלון.מלחמת העולם האמיתית

זה אף פעם לא מומלץ לצרוך חדשות ,אבל לפני מתן תורה כדאי להתעדכן מה קורה בעולם כדי להבין כמה זכינו כשקיבלנו את התורה. כל העולם עוסק ביהודים, מקנא בהם , רודף אותם בארצות הברית ובאירופה , מחדש את אותה שנאה שחשבנו שעברה מהעולם. המסקנה : היהודים בחיבור והעולם בפירוד.

העולם בהתפרקות החומר ואנחנו באחדות החומר, או יותר נכון העולם אומר שכל אחד והאמת שלו ואנחנו אומרים = יש אמת אחת והיא לכל אחד.

העולם אומר אין כל ערך והכל שווה, ואנחנו אומרים יש ערך, יש קודש וחול. יש ישראל ויש את שאר העולם.

 מי אמר שיש אמת? אמנות יכולה להיות גם אסלה שמוצבת כמיצג במוזיאון ואלפים מתפעלים ממנה. אין יחסיות בין שום דבר לשום דבר. אין קבוצות יש בודדים , אין אמת יש נראטיבים וכולם שווים, אין ערך זה אחד הערכים היחידים. בעצם אתה מקבל את המסרים האלה כל יום בחדשות ובדרך אליה העולם הולך.

 התפרקות. מערכות המשפט מקבלות החלטות שנוגדות את עצם קיומן. מערכת קבלת ההחלטות של העולם הולכת לכיוון של פירוק כי אין סיפור ואין עם ואין זכות להגיד לאף אחד כלום. זו הסיבה שהדמוקרטיה היום מפוררת את עצמה בעזרת עצמה.

ההתפרקות לא פוסחת עלינו. צבא, מדינה הפעלת כוח נראטיבים הכל מתבלבל. זה הרגע שאני נזכר מה הסיפור שלי בתור עם ומבין שהתמונה הפוכה לגמרי.

 יש ערך ויש אמת! השם בעולם.

 לי יש עם עם סיפור כללי שמכתיב גם את התפקיד הפרטי שלי בחיים – תפקיד הפוך מכל העולם.

 העולם אומר שכולנו אוסף של בודדים, אבל התורה אומרת שאנחנו לב העולם. למעשה גם חלק גדול מהעולם מרגיש את זה בבטן אבל השכל דרך החדשות דורס גם את זה.

 אני בתוך מאבק בין המסר החיצוני להרגשה הפנימית. בתוכי אני יודע שיש בורא לעולם והכל מדוייק בפרטי פרטים, ושהתורה שלנו היא המציאות היחידה של …. חיבור. כן של איחוד החומר, של הידבקות בחברים, בצדיק, בבורא עולם. במצוות, ובתורה – יש כזו מציאות . מציאות חיבור יחידה במינה שעומדת כמו אי בודד ועיקש כבר אלפי שנים מול כל הרוחות.

 יהודי שפוגש בקצה העולם יהודי אחר ומחבק אותו זה סוג של חיבור , אדם שחי כל חייו בחוץ לארץ “כמו כולם”, מתעורר בוקר אחד למשמע ניגון חסידי או מנוחה של שבת או כשמשכנעים אותו לקשור תפילין, ולפתע הוא זועק את כל הכאב הזה של התפרקות החומר שהוא חווה ומנגד את הכח של הדבק המאחד הזה שקיים בין כולנו.

 זה עיקר הקשר בינינו, כישראלים וכיהודים, זה עיקר ההבנה שלנו מול השמיים – שאנחנו לא לבד ויש טוב עצום במסע הזה ואני בטוב מבפנים ולא רע כמו שמספרים לי בחוץ.

זה הדבק הזה שבגללו אנחנו חוגגים את מתן תורה, זה החיבור הזה שבגללו אמרנו: “חלאס אנחנו לא נשארים כאן במצרים, או במקום הזה שנתקעתנו בחיים. זה הדבק שגורם לכל יהודי להרגיש בבטן, בלב ובנשמה שמשהו כאן לא נכון .

אני בנוי לחיבור והפירוק זר לי, אני בנוי לאהבה והחיבור חשוב לי ואין מצב לפירוד ובדידות . אני מעריך כל רגע שהשם יתברך נתן לי כאן והכל יקר כאן. לא משנה לי שהעולם חושב אחרת אני .. מרגיש בפנים שזה הפוך לגמרי.שלא תחשבו שזה כל כך פשוט כי אחרי העמדת הדברים באופן הזה יש לכל אחד מאיתנו תפקיד.

רבי נחמן אומר שכל יהודי יש לו ממלכה משלו לפי גודלו . הוא פשוט מולך, מוביל ,מחליט.

 יש לנו אחריות בתור מחזיקי הנר של החיבור. של שמירת התורה, לא כספר, אלא כהוראות הפעלה לכל סוג של חיים. יש לנו תפקיד החל מאחריות על החיים שלנו ועל שמירת התורה וכלה בתפקידנו כבני זוג כהורים כמנהלים וכמפקדים עד ראש הפירמידה … יש לנו אחריות יש לנו תפקיד.

 אז בפעם הבאה שתלכו למוזיאון ותיראו את כל הקהל מתפעל מאסלה שמונחת במרכז הבמה אחר כבוד, או באיזה שפריץ של צבע שנזרק על בד שנראה יותר ככתמים לפני כביסה, תשאלו את עצמכם מה אתם מרגישים? שזה יפה או סתם חארטה?

כשתראו  ואז תבינו כמה  זכינו ,וכמה מתוק הוא הדבק המחבר בעולם שכזה, כמה העולם מתפרק ואנחנו מתחברים – לא לשכוח בלילה שנשארים ערים, בין השיעורים לקפה, לצאת לשדה או למרפסת, להרים ראש לשמיים ולהגיד: “השם יתברך, תודה שאני דבוק אליך במתנה הנפלאת הזאת שנקראת התורה. ותודה שאתה מראה לי כל יום! כמה היה שווה להיות במעמד הר סיני.

אז בפעם הבאה שתלכו למוזיאון ותיראו את כל הקהל מתפעל מאסלה שמונחת במרכז הבמה אחר כבוד, או באיזה שפריץ של צבע שנזרק על בד שנראה יותר ככתמים לפני כביסה, תשאלו את עצמכם מה אתם מרגישים? שזה יפה או סתם חארטה?

תגובות | 0

האימייל לא יוצג באתר.

התחברות

בואו להתחבר

ולהתעדכן על ארועים בשקוף ולקבל
מידי שבוע ניוזלטר והעלון.