מרכז שקוף, מבוא חורון טל. 08-9739000 דוא”ל [email protected]

  • EN
> מאמרים > לגלות את אור האמת

לגלות את אור האמת

גידי דבוש | ד׳ באייר ה׳תשע״ט

[ad_slid
התחברות

בואו להתחבר

ולהתעדכן על ארועים בשקוף ולקבל
מידי שבוע ניוזלטר והעלון.שלום חברים,

אנחנו נמצאים בימים הקדושים של ספירת העומר, ימים מסוגלים שניתן לפעול בהם ולהשיג יותר מבשאר ימות השנה.

כל יום נוגע  בנקודה מסויימת השייכת לספירה של אותו שבוע. ואם זוכים, מגיעים לקבלת התורה ממקום חדש לגמרי!

רבינו אומר (ליקו”מ קפ”ב) שבכל יום מימות הספירה, כל הדיבורים שייכים לספירה של אותו יום.

אנחנו כעת בשבוע של ספירת ‘תפארת’, ספירה זו ממצעת בין הספירות שמעליה, חסד שנמצאת בצד ימין וגבורה שמקומה בצד שמאל. שם נוסף לתפארת ‘אמת’.

השאלה איך לוקחים את הדברים למעשה, איך מוצאים את האמצע הזה בתוכי, להיות אמיתי, לא קשה מדי ולא רך מדי. לא לזייף נחמדות וכן להאיר פנים ולא להיות נוקשה ומרוחק.

רבינו אומר (ליקו”מ קי”ב) ש’אמת’ היא עיקר שהכל תלוי בו, ללכת בדרך אמת לפי מדרגתו.

מה הכוונה? מהי האמת, מה שאני יודע בשכל או שמדובר כאן על חיי הרגש שלי? האם הכאבים בחיי זאת האמת ואני צריך ליישר קו עם המקום הנמוך שלי, או שהעיקר זה האמיתות המושכלות שמונחות בראשי וזוהי האמת ואין בלתה, ולא מה מרגישים?

מה זה בכלל הקו האמצעי העובר בין החסד והדין?

רבינו מלמד שיש אמת ויש אמת לאמיתה.

יש אמת ששוברת את הגאווה. זה קורה כשאני מגלה כמה טעיתי והטעיתי, כמה הכאבתי ללא סיבה. וזה מוביל ללב נשבר, לצער אמיתי על גלות השכינה ועל החושך הגדול שעדיין קיים בעולם ולצערי אני חלק ממנו.

ואז מגיעה האמת לאמיתה, שגם אם במשך שנים גרמתי צער וסבל לזולת, זה היה בשוגג, וכל מה שעשיתי היה בלי דעת, וזה לא מי שאני באמת, ולא לזאת היתה כוונתי ובאמת, אני רוצה לתקן, ואני רוצה להיות טוב. ואני מוחה ביצר הרע שהסית אותי לעשות מה שעשיתי, הפעולה הייתה לא נכונה, אבל אני זה לא המעשה שעשיתי, כי בשורש אני באמת טוב. כמו שאומר הזהר הקדוש- הקדוש ברוך הוא, התורה וישראל, זה דבר אחד!

ה’ יתברך אומר בתורה- ראו עתה כי אני, אני הוא (האזינו). בשורש האני שלך יהודי יקר, אני מסתתר, אומר ה’. בשורש יש טוב מוחלט.

הרב דסלר קורא לזה חוש האמת. שזה כמו חוש שמתפתח ככל שתרגיל את עצמך להיות אמיתי.

מה אני מרגיש עכשיו? לפעמים התשובה מאוד לא נעימה. אבל כשאתה אומר לעצמך את האמת, למרות הכאב, חוש האמת מתפתח ואתה לומד ללכת בדרך אמת לפי מדרגתך. אין כאן מתכונים, זאת לא נוסחא. זה משתנה מאדם לאדם ומרגע לרגע. אבל כשאור האמת מאיר עליך, הכל מתבהר ופתאום יש כוחות חדשים למסע הזה.

גם בעבודה הזוגית זה כך. כמה קל לטשטש, לחפש אזור נוחות, להתחמק ולהתרחק. אבל אז האור מתעמעם. ותחושת השקר מתלווה לכל רגע וזה כל כך מכביד. המושג הסתר פנים הופך להיות מאד ברור כשאתה לא מוצא את הפנימיות שלך במצב הזה זמן קצר אחרי שהיה כל כך טוב. ואז חוזרים  ומבררים ואומרים את האמת והאור חוזר לחיים ויש הארת פנים ומבינים דברים יחד ומגיעה שמחה וממלאת את הבית.

אלו ימים של ספירה, של ציפייה והכנה למעמד הנשגב של קבלת התורה. זה שייך לכל יהודי בכל מדרגה ובכל מקום בעולם, ה’ יתברך רוצה שנתקרב אליו דרך הימים ודרך המידות.

אפשר ללמוד להשתמש בכלים המופלאים והקדושים שה’ נתן לנו ולנצל את הזמן.

אם זה מה שרבינו רוצה מאיתנו, בוודאי  שאנחנו יכולים. שנזכה.

שבת שלום

גידי

 

השאלה איך לוקחים את הדברים למעשה, איך מוצאים את האמצע הזה בתוכי, להיות אמיתי, לא קשה מדי ולא רך מדי.

מה אני מרגיש עכשיו? לפעמים התשובה מאוד לא נעימה..

תגובות | 0

האימייל לא יוצג באתר.

התחברות

בואו להתחבר

ולהתעדכן על ארועים בשקוף ולקבל
מידי שבוע ניוזלטר והעלון.